Co jest?

To subforum jest zamknięte.
Ircia

Co jest?

Postautor: Ircia » 04 lut 2018, 14:46

Witajcie!
Przez wnioski z ostatnich rozkminek dość specyficznie się czuję ( porównanie do połknięcia czerwonej pigułki z matrixa podejrzanie mocno pasuje) i wydaje mi się że to forum może być odpowiednim miejscem aby się tym podzielić.

Z góry przepraszam że tekst jest taki długi :palm:

Oto wnioski do jakich doszłam:
Jest tylko doświadczanie, odczuwanie, obserwacja.

Można je podzielić na dwa rodzaje :
A/ doświadczanie tego jak mózg zinterpretował (w sposób automatyczny i nieświadomy)
1. informacje otrzymane z receptorów zmysłowych, czyli informacje o rzeczywistości, do której w pełni nie ma dostępu przez fakt że zmysły odbierają tylko drobne zakresy bodźców, a na wiele sygnałów płynących z otoczenia nie posiadamy receptorów, czyli mamy:
- wzrok - informacje o częstotliwości i natężeniu światła widzialnego
- słuch- informacje o fali dźwiękowej w dostępnym dla nas zakresie
- węch - informacje o cząsteczkach chemicznych zawieszonych w wdychanym przez nas powietrzu
- smak - informacje o cząsteczkach chemicznych rozpuszczonych w ślinie
- dotyk - informacje o dotyku, nacisku, rozciąganiu, cieple, zimnie, itd
- równowaga - informacje o położeniu ciała
-mamy także receptory, informujące o bólu, pragnieniu, głodzie lub sytości, itd, itp

2. informacje z maszyn będących rozszerzeniami zmysłów, pozwalającymi za pomocą zmysłów czerpać informacje z niedostępnych bez urządzeń zakresów, pozwalającymi na precyzowanie doświadczeń, np czujemy temperaturę, ale do dokładnego pomiaru używamy termometru, widzimy obiekty ale aby dostrzec małe używamy mikroskopu, do odległych lornetek i teleskopów, do tego specjalistyczne maszyny transformujące dane z niedostępnych dla nas źródeł na informacje jakie odbierają nasze zmysły.

3. doświadczanie efektów automatycznych reakcji, łuków odruchowych,
-odruchowe napięcia mięśni ( także mięśni mimicznych, reagujących na emocje)
-zmiany rytmu serca
-zmiany częstotliwości i głębokości oddechu ( na to duży wpływ mogą mieć myśli)

4. doświadczanie fizycznych efektów pracy świadomego umysłu, czyli zachowań, wszelakich działań, w tym mowy.

B/ doświadczanie tego jak mózg przetwarza te dane :
-emocje
-uczucia
-nastroje, nastawienie
-myśli, w tym wspomnienia i marzenia
-pragnienia,chęci
-poglądy, oceny, osądy
-schematy myślowe,
-to co nazywamy pamięcią, wiedzą, zrozumieniem
-to co nazywamy osobowością, charakterem, poczuciem własnego ja,
-różne stany świadomości*
-itd

Z tego przetwarzania mamy także 'byty', 'idee' będące tylko interpretacją ,próbą wyjaśnienia doświadczeń, czasem takim bytom dopisywane są doświadczenia typu A ( np idea boga, będącego według niektórych przyczyną zjawisk doświadczanych zmysłami)
Czasem też takie 'byty' są wynikiem logicznego rozumowania opartego na wnikliwej obserwacji, wówczas poprawiają nasz odbiór rzeczywistości (np. różne zbiory, grupujące obiekty o podobnych , określonych cechach np zwierzęta, rośliny, kamienie, czy też użyteczne idee bytów matematycznych, które choć jako takie nie istnieją świetnie opisują rzeczywistość )

* chodzi o stany świadomości a nie świadomość w znaczeniu sam akt obserwacji, doświadczania, który we współczesnej fizyce kwantowej ma ogromne znaczenie, dosłownie wpływa na stan cząstek elementarnych, a tym samym na to co nazywamy rzeczywistością i który uznałam jako jedyne co tak naprawdę jest.

Podsumowując :

Jedyne co naprawdę jest to C - sam akt obserwacji , tylko obserwatora brak, bo słowo 'ja' po prostu wskazuje na konkretną osobę, czyli ciało posiadające mózg ,który generuje myśli, odbiera i przetwarza informacje, w ten sposób powstają schematy myślowe, poglądy... Jest wygodnym w użyciu zaimkiem i niczym więcej. Nigdzie 'w środku' nie kryje się 'ego' czy też 'superego', ono jest tylko konceptem stworzonym przez myśli, które same są iluzją...

Ze względu na to że obserwacja zachodzi z perspektywy bycia człowiekiem zachodzi doświadczanie dwóch różnych kategorii informacji:

A -są oparte na realnych informacjach płynących z rzeczywistości,
B - to iluzja budowana przez umysł, mająca na celu wspomagać nasze przetrwanie, stanowiąca filtry do odbioru rzeczywistości i będąca tylko takimi filtrami, czy korzystnymi czy nie to inna kwestia.
Poczucie 'ja' także jest iluzją, nie istnieje poza umysłem, który jako taki nie jest obiektem rzeczywistym a raczej funkcją mózgu

Zmiany w świecie iluzji przekładają się na rzeczywistość przez punkt A4 i w pewnym zależnym od wytrenowania stopniu także A3.

Uważam że pełne pozbycie się filtrów nie jest możliwe, ani sensowne, gdyż w pewnych sytuacjach te mechanizmy są nam niezbędne ( choćby do oceny zagrożenia, ustalania prawdopodobieństwa zajścia czegoś w przyszłości), natomiast dużo zmienia sam fakt zorientowania się że to tylko filtry, gdyż umożliwia to ich weryfikację, ustalenie co tak naprawdę jest rzeczywiste a co jest tylko iluzją. To rozróżnienie pozwala także w odpowiednich momentach na minimalizowanie wpływu filtrów na doświadczanie życia, co generuje bardzo pozytywne stany świadomości.

Yoshi

Re: Co jest?

Postautor: Yoshi » 06 lut 2018, 16:33

Wymien

Ircia

Postautor: Ircia » 06 lut 2018, 17:48

Co dokładnie mam wymienić?
Jeśli chodzi o wymienienie tego co jest np teraz:
jest odczuwanie dotyku klawiatury,
jest ściana, sufit i podłoga... A raczej doświadczanie bodźców świadczących o tym że jest coś co uzgodniliśmy nazywać ścianą, sufitem i podłogą :twisted:
Ok, są konkretne istniejące obiektywnie obiekty( doświadczanie konkretnych obiektów) , reszta to iluzja.
Jest szklanka, notatnik, długopis, lampa, są palce stukające po klawiaturze, są literki pojawiające się na monitorze.
Są dźwięki dochodzące z pokoju obok, a wszelkie ich interpretacje to tylko iluzja.

Yoshi

Postautor: Yoshi » 06 lut 2018, 18:20

Nie. Jak wiesz, Pustka jest forma a forma jest Pustka. Realnosc tego swiata jest rzeczywista. Kiedy nie zjesz umrzesz - prawda jest wlasnie taka. Jak by to ujal mistrz zen: „Rozumiesz jeden, nie rozumiesz dwoch”.

Pisalas o rzeczywistosci. Nie opisuj jej. Pokaz ja. Przez net zrobic tego nie mozesz, dlatego proslilem, bys wymienila Co Jest nie intelektualizujac.

„Są dźwięki dochodzące z pokoju obok.”

Nie.

Dlaczego napisalem: „Nie”?

Ircia

Postautor: Ircia » 06 lut 2018, 18:32

Bo to że są z pokoju obok to efekt myślenia, dźwięki docierają z większym natężeniem do lewego ucha, stąd wniosek ,że pochodzą z pokoju obok, ale to wniosek, a wnioski to tylko wnioski :D

Jak pokazać co jest, skoro jest tylko doświadczanie rzeczywistości? :??

Yoshi

Postautor: Yoshi » 06 lut 2018, 18:45

Bingo! Przejechalas sie wlasnie intelektualizujac.

"Jak pokazać co jest, skoro jest tylko doświadczanie rzeczywistości?"
No wlasnie. Jak? :)

W tym dziale zajmujemy sie, poki co, wskazywaniem na iluzorycznosc fantomu „ja". Ty poszłaś w swoich opisach duzo dalej. Zaszlas w sprawy, ktorymi sie tu nie zajmujemy. Napisz prosze czego oczekujesz. Napisz prosze tez troche o sobie.

Namaste

Yoshi

Postautor: Yoshi » 06 lut 2018, 19:24

PS.
„Jak pokazać co jest, skoro jest tylko doświadczanie rzeczywistości? :??

Dam Ci pomocnicze pytanie:
Jaki kolor ma swiat?

Posiedz z tym pytaniem a jak pojawi sie odpowiedz odezwij sie na priva a jeszcze lepiej na maila. Nie pisz na forum nic na ten temat, poniewaz tym tu sie nie zajmujemy.

Ircia

Postautor: Ircia » 06 lut 2018, 19:39

Chyba rzecz w tym że kombinując co jest rzeczywiste a co nie dotarło do mnie czym jest 'ja', że jest iluzją i niczym więcej, z jednej strony dało to niesamowity spokój i dystans, z drugiej nic się nie zmieniło, coś jak obrót o 360 stopni - wracasz do punktu wyjścia, ale z nowym szerszym spojrzeniem.

Czuję ( tak 'ja' czuję - konstruktów językowych nie ma sensu zmieniać :lol: ) że mogę samodzielnie badać co można z tym dalej zrobić , metodą prób i błędów, albo trafić na ludzi, którzy to rozumieją i dzięki wymianie doświadczeń uniknąć wielu niepotrzebnych porażek, szczególnie że najprawdopodobniej doszli do tego innymi drogami i mogą wskazać na aspekty które są mi nieznane.

Mam wrażenie że istnieje duże prawdopodobieństwo że na tym forum mogę mieć taką możliwość, a przynajmniej możliwość weryfikacji, że mówiąc o tym że 'ja' jest iluzją chodzi nam o to samo, bo zakładam że moje doświadczenie braku 'ja' może nie być kompletne, że dobrze by było aby coś jeszcze się stało, że warto zmierzyć się z pytaniami które mi do głowy nie wpadną...

Co do PS to odpiszę tak jak chcesz.

Yoshi

Postautor: Yoshi » 07 lut 2018, 8:49

„Chyba rzecz w tym że kombinując co jest rzeczywiste a co nie dotarło do mnie czym jest 'ja', że jest iluzją i niczym więcej, z jednej strony dało to niesamowity spokój i dystans, z drugiej nic się nie zmieniło, coś jak obrót o 360 stopni - wracasz do punktu wyjścia, ale z nowym szerszym spojrzeniem.”

To wciaz rozkminka intelektualna a nie empiryczne doswiadczenie. Dlatego psychicznie (na jakis czas) mozesz poczuc sie bezpieczniej, lepiej, ale nie ma to wplywu na „wewnetrzna przmiane”, wiec w efekcie powracasz do punktu wyjscia.

„zakładam że moje doświadczenie braku 'ja' może nie być kompletne, że dobrze by było aby coś jeszcze się stało, że warto zmierzyć się z pytaniami które mi do głowy nie wpadną…”

Doswiadczenie braku „ja” jest znane kazdemu z ludzi. To moment, w ktorym znika obserwator a Ciebie zatyka ze zdziwienia jaki swiat jest piekny. Oczywiscie natychmiast pojawia sie wyobraznia mowiac: „Och jak pieknie!” Wtedy doswiadczanie odchodzi. Aby pojawilo sie ponownie, ludzie cwicza sie w medytacji. Takie doswiadczenie mozna nazwac wgladem w brak „ja” a jego „glebokosc”, jasnosc widzenia bywa rozne. Zadajac takiej osobie pytania, mozna sprawdzic, na ile jasno widzi rzeczywistosc.

Nie jest to jednak wyzwoleniem. To tylko jego przeblyski. Aby doszlo do wyzwolenia, musi odejsc cialo i umysl. Jednak jak wspomnialem, tym juz w tym dziale, z roznych przyczyn sie nie zajmujemy.

Jesli chcesz powrocic do stanu barku „ja”, musisz wyzbyc sie checi powrotu. Zaglebic sie w medytacje (doswiadczanie) i porzucic rozkminki intelektualne. Musialabys porzucic opisy i przemyslenia a skoncentrowac sie na krotkich, rzeczowych odpowiedziach.

Jesli chcesz wkroczyc na droge Kroliczej Nory, wymien prosze jeszcze raz Co Jest.

I prosze nie spiesz sie z odpowiedziami.

:coffee:

Ircia

Postautor: Ircia » 09 lut 2018, 17:43

Jest doświadczanie:
- dźwięki klawiatury
- palce uderzające w przyciski
- oddychanie
- ekran komputera
- ściana
- myśli
- odczucie spokoju
- szum
- swędzenie
- burczenie w brzuchu
- zapachy
- odczucie lekkiego głodu
- itd
A nie ma obserwatora/kogoś kto by doświadczał.

Wróć do „Królicza nora”