Wątek tk

To subforum jest w trybie 'tylko do odczytu'.
Nowe wątki można zakładać w dziale "Wirtualny satsang"
tk

Wątek tk

Postautor: tk » 07 sty 2018, 19:06

Witam wszystkich.

Może zacznę od tego, że moje życie to pasmo egzystencjalnego bólu i cierpienia. Aby się go pozybyć, przez kilka ładnych lat zaczytywałem się w pismach o ezoterycznej i duchowej tematyce. Niewiele pomogło - wpadłem przez to w totalne pomieszanie. Wszystko mi się poplątało, przetałem być pewien swoich poglądów, idei i spostrzeżeń. Uświadomiłem sobie, że nie wiem nic na pewno.

Teraz staram się być w "tu i teraz", próbuję odsuwać filozoficzne rozważania i obserwować samego siebie. W tej chwili wydaje mi się, że jestem obserwatorem tego, co przydarza się wewnątrz i na zewnątrz umysłu. Czasami utożsamiam się z myślami i odczuciami, czasami nie. Nie potrafię powiedzieć, czy mam wolną wolę, czy nie. Tutaj też czasami czuję, że jestem sprawcą(przyczyną) moich działań, jednak są chwile, gdy rzeczy zdarzają się bez mojej ingerencji.

Proszę o pomoc w doświadczeniu iluzoryczności mojego "ja".

Pozdrawiam,
Tomek

Awatar użytkownika
Bezdomny

Re: Wątek tk

Postautor: Bezdomny » 09 sty 2018, 23:54

tk pisze:Proszę o pomoc w doświadczeniu iluzoryczności mojego "ja".

Tego nie można doświadczyć wespół.

Zbadaj to ja, przyjrzyj się jemu; kiedy się pojawia, co robi, czym jest, czym nie, itd.

tk

Postautor: tk » 10 sty 2018, 21:28

Wrażenie "ja" jest bardzo silnie podczas zastanawiania się, trwania w monologu wewnętrznym. To wrażenie jest osłabione podczas czynności wymagających uważności i skoncentrowania się, takich jak intensywna, rutynowa praca, uprawianie sportu - czyli takich, przy których nie ma czasu na rozważanie. Wrażenie "ja" jest słabe także podczas maksymalnego odprężenia, np. przed zaśnięciem.

Świadomość "ja" jest wzmocniona, gdy myśli skupione są na przeszłości (refleksje) lub przyszłości (planowanie). Często, gdy zadaję sobie pytanie "co jest teraz, jaki jestem teraz?", nie bardzo umiem na nie odpowiedzieć, staję się obserwatorem - pojawia się świadomość ciała, głównie oddechu.

Najgorzej jest, gdy pojawia się komentator - z nim najbardziej się utożsamiam.

Czasami mam wrażenie, że jestem białym ekranem, na którym pojawiają się myśli i emocje. Zastanawia mnie, skąd one pochodzą, bo mam niewielką kontrolę nad nimi.

Awatar użytkownika
Bezdomny

Postautor: Bezdomny » 16 sty 2018, 23:49

Otóż to.

:ok:

tk

Postautor: tk » 17 sty 2018, 18:26

Okej, dzięki.

Wciąż jest jednak wrażenie "ja" - bycie obserwatorem. Co dalej, uważnie obserwować? Rozumiem, że nie ma na to konkretnej metody? Jak osłabić wrażenie, że coś mi się przytrafia (myśli, emocje i postrzeganie zmysłowe)?

Awatar użytkownika
Bezdomny

Postautor: Bezdomny » 18 sty 2018, 13:10

Wrażenie bycia obserwatorem jest inną wersją iluzji JA.

tk pisze:Jak osłabić wrażenie, że coś mi się przytrafia (myśli, emocje i postrzeganie zmysłowe)?

Jeśli "pan wszechmocny" zechce coś wzmocnić czy osłabić, będzie się tylko szarpał z duchem.

Znajdź odpowiedź na pytanie: "Mi, czyli komu?"

tk

Postautor: tk » 18 sty 2018, 16:39

Bezdomny pisze:Znajdź odpowiedź na pytanie: "Mi, czyli komu?"

Bezkształtnej obecności???

Tylko, że to jest tylko jakaś nazwa, pojęcie - nie jest bezpośrednim wskazaniem na nią. Nie potrafię jej pokazać lub ją zademonstrować. Nie posiada żadnej cechy, raczej je przyciąga, zawłaszcza.

tk

Postautor: tk » 20 sty 2018, 1:27

Niestety nigdy nie będę miał czerwonego nicka. Powód jest prosty:

Nigdy nie było mnie w Matrixie. Nie mogę więc z niego wyjść.

Bezdomny, wsadź mnie proszę do Matrixa, wtedy będę mógł z niego wyjść i zmienić kolor nicka na czerwony.

Wróć do „Królicza nora”