Pytanie do was

UWAGA! Dział ze specjalnymi regułami - patrz REGULAMIN FORUM.
Jeden wątek na "niebieskiego" i zakaz wypowiedzi w wątkach innych "niebieskich".
-----------------------------------------------------------------------------------------------

"Weź "czerwoną pigułkę", a wylądujesz w krainie czarów i przekonasz się dokąd prowadzi królicza nora."

Otwórz "oczy" i zobacz rzeczywistość skrytą pod maską iluzji umysłu.
Adam

Re: Pytanie do was

Postautor: Adam » 18 paź 2016, 22:45

Arhat aka Bezdomny pisze:Możesz przybliżyć, dlaczego cię nie satysfakcjonują?

Nie satysfakcjonują mnie, ponieważ nie jestem w pełni przekonany, że są prawdziwe, nie mam ostatecznego dowodu na to, że to prawda.

Awatar użytkownika
Bezdomny

Postautor: Bezdomny » 18 paź 2016, 22:45

Możesz przybliżyć, dlaczego cię nie satysfakcjonują?

Adam

Postautor: Adam » 18 paź 2016, 22:45

Arhat aka Bezdomny pisze:Możesz przybliżyć, dlaczego cię nie satysfakcjonują?

Pragnę się uwolnić od mojego małego ja, zrzucić kajdany moich uwarunkowań, moje odpowiedzi potwierdzają tylko fakt, że jestem uwięziony w tym ciele i w tym umyśle.

Awatar użytkownika
Bezdomny

Postautor: Bezdomny » 18 paź 2016, 22:46

JacekWacek pisze:Pragnę się uwolnić od mojego małego ja, zrzucić kajdany moich uwarunkowań, moje odpowiedzi potwierdzają tylko fakt, że jestem uwięziony w tym ciele i w tym umyśle.

By "zrzucić kajdany moich uwarunkowań" są dwie drogi:
- zająć się uwarunkowaniami, których prawdopodobnie jest wiele (raczej dużo "wiele"),
- lub zająć się "moich", co sugeruje tylko jednego posiadacza (jest prościej).
Wszak, gdyby okazało się, że uwarunkowania nie są "twoje", problem dla ciebie przestał by być istotny, nieprawdaż?

Lecz z twojej wypowiedzi wynika, że "was" jest:
- trzech ("małe ja", a przez to rozróżnienie prawdopodobnie też "duże ja", no i "ty"),
- dwóch (o ile identyfikujesz się z "dużym ja"),
- lub też jeden (o ile występujesz w trzech osobach - takie pomysły bywają całkiem popularne).

Można prosić was o uściślenie tych "ja"?
Za co odpowiadają, czym są, etc.

Adam

Postautor: Adam » 18 paź 2016, 22:47

Arhat aka Bezdomny pisze:- zająć się uwarunkowaniami, których prawdopodobnie jest wiele (raczej dużo "wiele"),
- lub zająć się "moich", co sugeruje tylko jednego posiadacza (jest prościej).

Mógłbyś rozwinąć tą kwestię? W jaki sposób mogę się zająć uwarunkowaniami?

Arhat aka Bezdomny pisze:Można prosić was o uściślenie tych "ja"?
Za co odpowiadają, czym są, etc.

Jest "małe ja", o którym wcześniej wspomniałem. Powstało gdy miałem 13-14 lat. "Małe ja" ukształtowało się poprzez nieświadomość rówieśników, którzy je zranili, odrzucili i wyśmiali. "Małe ja" jest słabe, przestraszone, nie jest pewne siebie, boi się opinii innych ludzi. Odpowiada za większość uwarunkowań, które przeszkadzają w codziennym życiu.

Jest "wymarzone ja", które można również nazwać "dużym ja". "Ja" pełne wolności, szczęścia i sukcesów, bez problemu radzi sobie w kontaktach z innymi ludźmi, jest inteligentne, pewne siebie, spontaniczne i pełne energii. "Wymarzone ja" jest poukładane, dokładne, schludne, jest przede wszystkim wolne od uwarunkowań.

Jest też oczywiście "ja", które może to wszystko zaobserwować. Stara się zapanować nad tym chaosem i być szczęśliwe. Odrzuca "małe ja" i próbuje stać się "wymarzonym ja".

Awatar użytkownika
Yoshi

Postautor: Yoshi » 18 paź 2016, 22:47

„"małe ja", "wymarzone ja" i oczywiście "ja".”

:twisted:

Jeden w trzech postaciach, to chyba Bogu jestes.

Adam

Postautor: Adam » 18 paź 2016, 22:48

Yedno pisze: Jeden w trzech postaciach, to chyba Bogu jestes.

Nie jestem pewny, czy to ma sens, może trochę za bardzo odleciałem.

Awatar użytkownika
Yoshi

Postautor: Yoshi » 18 paź 2016, 22:48

Trafna uwaga. Moze to sprawdz zatem?

„pytając siebie: "kim jestem" dostaję tylko intelektualną odpowiedź”

Nieprawda. Po tym jak juz wszelkie warianty sie wyczerpia (o ktorych pisal Bezdomny), przychodzi stan, ktory jest podobny do proby przypomnienia sobie czegos, gdy wyczerpiemy juz wszelkie mozliwosci. To stan pustego zapytywania. Nie ma juz w nim mysli. Skonczyly sie. Wszystkie zostaly wyczerpane. Pusty umysl. Ten stan mozna osiagnac na rozne sposoby; spogladajac w zrodlo swoich mysli, utrzymujac mantre, czy pracujac nad koanem.

„Myśli próbują mnie zwodzić na najróżniejsze sposoby”

Wiec wylacz je a potem wskaz BEZ MYSLENIA miejsce, w ktorym „ja” przebywa.

:fly:

Adam

Postautor: Adam » 18 paź 2016, 22:49

Pytając siebie: "kim jestem" zauważyłem, że często uwaga kierowana jest w stronę tego, kto kontroluje. Z doświadczenia wiem, że bywają sytuacje, w których nie myślę nad tym co się dzieje i ciało-umysł po prostu wykonuje pewną czynność. Mam wobec tego kilka pytań:

Czy "ja" ma jakąkolwiek kontrolę nad tym co robi ciało-umysł?
Jaki mamy wpływ na to co się dzieje w naszym życiu?
Czy posiadamy wolną wolę?

Awatar użytkownika
Yoshi

Postautor: Yoshi » 18 paź 2016, 22:51

Nie, nie. Miales wskazac BEZ MYSLENIA na miejsce w ktorym przybywa „ja” a nie mnozyc nastepne pytania. Powrociles do „Myśli próbują mnie zwodzić na najróżniejsze sposoby”. Informacje na tematy o ktore pytasz, nie sa pomocne do odpowiedzi na zadane pytanie.

W tym dziale przygladamy sie koncepcji „ja”. Jesli chesz pogadac, odezwij sie na priva.

:m_old:

Wróć do „Królicza nora”