Pytanie o obserwację np. oddechu

UWAGA! Dział ze specjalnymi regułami - patrz Zasady działu "Wirtualny satsang"
Zakaz wypowiedzi "niebieskich" w wątkach innych "niebieskich".

Nie trzeba nigdzie jechać; nie trzeba za nic płacić; nie trzeba zakładać wątku w "Króliczej norze".
Zadawaj pytania wg zasady: jedno pytanie - jeden wątek.
minister

Pytanie o obserwację np. oddechu

Postautor: minister » 17 wrz 2017, 21:34

Hej, czy aby porzucić ostatecznie umysł należy wstępnie "wymusić" obserwacje np. oddechu ? W innym wypadku pomimo że wszystko widziane jest automatyczne to jednak pozostaje nić niewiedzy.

Awatar użytkownika
Yoshi

Re: Pytanie o obserwację np. oddechu

Postautor: Yoshi » 18 wrz 2017, 20:05

Aby porzucic umysl nalezy utrzymywac go w pozycji „nie wiem”. To umysl sprzed myslenia. Umysl pozbawiony wyobrazen. Utrzymywanie swiadomosci oddechu, moim zdaniem, prowadzi do kontrolowania go, czyli paradoksalnie zwieksza utozsamienie z uwarunkowaniami i umacnia fantom „ja”.

minister

Postautor: minister » 18 wrz 2017, 23:36

Dzięki za radę. Jednak w moim przypadku chodzi bardziej o porzucenie obserwacji myśli. Obserwacja oddechu nie wymusza u mnie żadnego działania lub chęci manipulacji aktualnie (kiedyś było inaczej). Po prostu istnieje ten stary "nałóg" przyczepiania się uwagi go ciągu wydarzeń w umyśle. Co prawda jest to bardziej zewnętrzne zdarzenie czyli patrzenie z teraz w umysł a nie przebywanie w nim no ale jednak. Ostatnio czytałem tłumaczenia rozmów z Ramana Maharishi gdzie ewidentnie wskazuje na determinację. Więc przyjmuję że przywiązanie uwagi do umysłu z racji wieloletniego tkwienia w nim jest jedynie nawykiem który wymaga jednak pewnego przezwyciężenia nawet jeżeli doskonale wiesz czym jesteś. Jeżeli jednak macie inne prywatne doświadczenia w tym temacie to chętnie je "potestuje" :)

Awatar użytkownika
Bezdomny

Postautor: Bezdomny » 19 wrz 2017, 1:15

minister pisze: Jednak w moim przypadku chodzi bardziej o porzucenie obserwacji myśli.

Porzuć "swój przypadek" :lol:

Wróć do „Wirtualny satsang”