Ego

Nie trzeba nigdzie jechać; nie trzeba za nic płacić; nie trzeba zakładać wątku w "Króliczej norze".

Zadawaj pytania wg zasady: jedno pytanie - jeden wątek.
Pytania odrębne, zadane w jednym wątku, mogą zostać podzielone na osobne wątki.
robot

Re: Ego

Postautor: robot » 29 sty 2017, 22:14

No Mooji tak mowi ze nie jestes obserwatorem ale czasem wtraca jakis opis tego czym sie jest tylko nie pamietam juz jak on to przedstawia.
Ale dobro czy zło istnieje obiektywnie poza nami w innych ludziach i mozemy sie umowic co jest dobre a co złe tylko czy jest takie calkiem obiektywne bez umów pojecie dobra i zła czy to tylko pojecia etykietki ?

Awatar użytkownika
Bezdomny

Postautor: Bezdomny » 30 sty 2017, 7:23

Dobro i zło zależne jest od kontekstu sytuacji podmiotów i jako takie nie istnieją obiektywnie i niezależnie; to zawsze sytuacje subiektywne.

robot

Postautor: robot » 30 sty 2017, 10:47

Ale mogą być subiektywne jednakowo dla duzej grupy ludzi i wtedy staja sie w pewnym sensie obiektywne. Podmioty sa od siebie oddzielne obiektywnie ?

Awatar użytkownika
Bezdomny

Postautor: Bezdomny » 01 lut 2017, 12:21

robot pisze:Ale mogą być subiektywne jednakowo dla duzej grupy ludzi i wtedy staja sie w pewnym sensie obiektywne.

Nie, nie stają się.
Np. pogląd: "mięso jest niezbędnym elementem odżywiania człowieka" ma się w zachodniej kulturze całkiem dobrze, podczas gdy obiektywnie wszystkożerność oznacza, że można dobrze funkcjonować stosując diety nie zawierające mięsa.

robot pisze:Podmioty sa od siebie oddzielne obiektywnie ?

Obiektywnie są jednym, lecz subiektywnie są różne poprzez swoje uwarunkowania.

robot

Postautor: robot » 05 lut 2017, 18:47

Co ego moze z sobą zrobić jesli ja jestem uwieziony na j ego poziomie to co mozna zrobic w tym miejscu ? Ten ja co chce sie uwolnic jest tym samym ktory wiezi sam siebie uroboros...

Awatar użytkownika
Bezdomny

Postautor: Bezdomny » 06 lut 2017, 22:11

Niczym uruboros jest zawsze wtedy gdy goni za mrzonkami uwikłany w wyobrażenia, lecz jest tam pewna luka/szczelina, gdzie dzięki nieustraszonej determinacji ten obłąkańczy pęd może ustać.
Nie bądź niecierpliwy; czasem jest to minuta, czasem rok, czasem 12000 lat, czas jest przeceniany :lol:
Grunt to nie ustawać w badaniu "czym jestem?".

robot

Postautor: robot » 26 lut 2017, 17:47

Takie zafiksowanie swojego stanu umyslu doswiadczenia na dlugie lata przez cale teraz ? Ta luka szczelina dla mnie to TA NIESKONCZONA chwila obecna to tak jakby ja np slon chcial przejsc tam przez ucho igielne ?

Wróć do „Wirtualny satsang”