Idea "istnienia" i "jednego"

Awatar użytkownika
robert
Posty: 26
Rejestracja: 31 paź 2016, 21:58

Idea "istnienia" i "jednego"

Postautor: robert » 10 paź 2016, 12:58

Fragment z książki

Buddyjska nauka o wszechcałości, Garma C.C. Chang, wydawnictwo A, Kraków 2010

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ktoś może zapytać: "Skoro przeszkody czy 'mury graniczne' są tak niezliczone jak nieskończone są obszary, jak zatem można zburzyć je wszystkie?".
Odpowiedź jest taka, że chociaż przeszkody są niezliczone, wszystkie biorą się z jednej podstawowej, hamującej blokady: idei istnienia.
Gdy podstawa istnienia zostanie rozbita, zniszczone zostaną również wszystkie konstrukcje, które zostały na niej zbudowane.
A zatem idea isteniania, ów pierwotny korzeń, z którego wyrosły wszelkie inne idee, jest źródłem wszystkich przeszkód. Ta uporczywa, nieustępliwa i wszechobecna idea istnienia jest pierwotną przeszkodą na drodze do doskonałości i wyzwolenia. Zamiast gloryfikować i ubóstwiać ją, jak czyniło to wielu filozofów i teologów zachodnich i wschodnich tradycji, buddyzm podkreśla niezadowalające i iluzoryczne aspekty idei istnienia i konieczność jej wyeliminowania.
Powiedzenie zen wyraża to bardzo jasno: "Wszystkie rzeczy można sprowadzić do Jednego; ale do czego można sprowadzić to Jedno?".
Największym przełomem, jaki człowiek może osiągnąć, jest zniweczenie blokady "istnienia" i "jednego", która - mówiąc psychologicznie - jest tylko głęboko zakorzenioną skłonnością uysłu do chwytania się rzeczy, formą lgnięcia przejawioną jako arbitralne twierdzenie.
Bez całkowitego unicestwienia tego podstawowego lgnięcia doskonałość pozostaje niedostępna, a braku przeszkód nie można urzeczywistnić bez zrozumienia prawdy sunjaty (pustki) - sedna i esencji buddyzmu.

Wróć do „Zen; chan; dhyāna ;sŏn”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość