Rujm el-Hiri – tajemniczy kamienny pomnik na Bliskim Wschodzie, tak stary jak Stonehenge

Awatar użytkownika
Bezdomny
Posty: 991
Rejestracja: 07 paź 2016, 12:24

Rujm el-Hiri – tajemniczy kamienny pomnik na Bliskim Wschodzie, tak stary jak Stonehenge

Postautor: Bezdomny » 09 sty 2022, 22:13

https://www.realmofhistory.com/2017/10/11/rujm-el-hiri-mysterious-monument-middle-east/

Obrazek

Bliski Wschód jest domem dla tajemniczego prehistorycznego pomnika, który jest prawie tak stary jak słynny Stonehenge w Anglii. Ten dziwaczny pomnik, znajdujący się w regionie Wzgórz Golan, znany jako Rujm el-Hiri (po arabsku „kamień żbika”), składa się z pięciu koncentrycznych kręgów wykonanych z usypanego gruzu kamiennego, z kurhanem usytuowanym w samym środku. Zbudowana prawie 5000 lat temu dziwna konstrukcja jest również nazywana Gilgal Refaim po hebrajsku, co oznacza „Koło Gigantów” i odnosi się do rasy biblijnych gigantów.

Obrazek

Jeśli chodzi o najnowszą historię odkrycia, Rujm el-Hiri został znaleziony w 1967 roku po tym, jak Izrael zdobył syryjskie terytorium Wzgórz Golan podczas wojny sześciodniowej. I pomimo znaczącej średnicy około 520 stóp (około 160 m) szerokości, niska wysokość pomnika (8 stóp) sprawia, że ​​jest prawie nie do odróżnienia od poziomu gruntu. Mówiąc najprościej, całkowity obszar objęty najbardziej zewnętrznym kręgiem obejmuje aż 213 000 stóp kwadratowych, co odpowiada prawie czterem boiskom do futbolu amerykańskiego. Ta niesamowita skala została odkryta całkiem przypadkowo dopiero, gdy archeolodzy prowadzili badania lotnicze tego regionu. Jak Uri Berger, ekspert ds. megalitycznych grobowców pracujący dla Israel Antiquities Authority, trafnie to przedstawił (w 2015 r.)

Obrazek

Teraz, odkąd przedstawiliśmy skalę Rujm el-Hiri , w przeciwieństwie do Stonehenge, które składa się z ogromnych monolitów wzniesionych na ziemi, Koło Gigantów składa się z ponad 42 000 kawałków skał bazaltowych, których łączna waga jest uważana za ponad 40 000 ton. Każdy z pięciu kręgów osiąga maksymalną wysokość 6,6 stopy (lub 2 m), a zewnętrzne ściany wznoszą się na wysokość około 8 stóp (około 2,5 m). Niestety, grobowiec znajdujący się wewnątrz wysokiego na 15 stóp (około 5 m) kurhanu został usunięty przez rabusiów dawno temu. Berger dodał: "Myślimy, że wszystkie pięć wielkich, ogromnych, monumentalnych murów wokół nas zostało zbudowanych dla tej komory, dla tej, która została w niej pochowana. To jedna z teorii."

Obrazek

Wreszcie, jeśli chodzi o cel tej zagadkowej prehistorycznej struktury, niektórzy uważają, że Rujm el-Hiri został zbudowany przez koczownicze plemię zamieszkujące ten obszar, około 3500 pne. Jednak to, w jaki sposób tak prymitywnej cywilizacji udało się zbudować pomnik na taką skalę, wciąż wprawia badaczy w zakłopotanie. Według badań opublikowanych w 2010 roku w czasopiśmie Biblical Archeology Review , kręgi Golan mogły być "urządzeniem kalendarzowym" używanym do szacowania nadejścia przesileń letnich i zimowych. Jeszcze inna grupa ekspertów jest zdania, że ​​grobowiec został dobudowany prawie 2000 lat po zbudowaniu kręgów.

Obrazek

Na przestrzeni lat prowadzone w tym miejscu prace wykopaliskowe ujawniły fragmenty ceramiki i narzędzia krzemienne, co z kolei pomogło w ustaleniu daty budowy pomnika, odpowiadającej II epoce wczesnej brązu (3000–2700 p.n.e.). Obszar ten jest obecnie częścią kompleksu wykorzystywanego przez izraelskie wojsko do celów szkoleniowych, a także znajduje się na szlaku Golan, oznakowanym 130-kilometrowym szlaku spacerowym.


Awatar użytkownika
z motylem
Posty: 102
Rejestracja: 20 paź 2016, 14:58

Re: Rujm el-Hiri – tajemniczy kamienny pomnik na Bliskim Wschodzie, tak stary jak Stonehenge

Postautor: z motylem » 09 sty 2022, 23:02

zaraz ,że ogródek warzywny :D

Awatar użytkownika
Bezdomny
Posty: 991
Rejestracja: 07 paź 2016, 12:24

Re: Rujm el-Hiri – tajemniczy kamienny pomnik na Bliskim Wschodzie, tak stary jak Stonehenge

Postautor: Bezdomny » 10 sty 2022, 1:56

z motylem pisze:zaraz ,że ogródek warzywny :D

Ta...
Wtedy chyba też nie wyszło :sad:


Wróć do „Zmiany na Ziemi, wszechświat, archeologia, niewyjaśnione”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość