Czy Bazylika św. Piotra została sprofanowana? Gorący spór w świecie katolickim.

Awatar użytkownika
Bezdomny
Posty: 807
Rejestracja: 07 paź 2016, 12:24

Czy Bazylika św. Piotra została sprofanowana? Gorący spór w świecie katolickim.

Postautor: Bezdomny » 17 paź 2016, 0:53

http://wpolityce.pl/kosciol/275322-czy-bazylika-sw-piotra-zostala-sprofanowana-goracy-spor-w-swiecie-katolickim-wideo?strona=3

Czy Bazylika św. Piotra została sprofanowana? Gorący spór w świecie katolickim.

W świecie katolickim nie milknie gorąca dyskusja na temat szokującego spektaklu, który odbył się ponad tydzień temu w Watykanie.

Przypomnijmy: 8 grudnia, w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Franciszek ogłosił inaugurację Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia. Z tej okazji ściana frontowa Bazyliki św. Piotra w Rzymie stała się ekranem prezentacji multimedialnej (światło/obraz/dźwięk).

Przedsięwzięcie było dziełem amerykańskiej firmy Obcura Digital, która miała już na swoim koncie podobny spektakl. 1 sierpnia br. na ścianie słynnego Empire State Building w Nowym Jorku również zaprezentowano analogiczne widowisko. W obu przypadkach tematyka była ta sama: niekorzystne “zmiany klimatyczne” na świecie na skutek niszczycielskiej działalności człowieka.

Założyciel i dyrektor Obcura Digital – Travis Threlkel przyznał, że na nowojorskim budynku przedstawione zostały wizerunki takich figur, jak grecka boginka Gaja, babilońska bogini Aya oraz Matka Ziemia. Widoczna była także Kali – hinduska bogini śmierci i zniszczenia.

Artystą, który stworzył obrazy pojawiające się zarówno na Empire State Building, jak i na Bazylice św. Piotra, jest Andrew “Android” Jones. Kim jest artysta, którego papiestwo zaprasza do Rzymu, tak jak niegdyś Berniniego czy Michała Anioła?

Jak sam przyznaje (poniżej używam jego własnych określeń): zażywa substancje psychedeliczne, ponieważ lubi penetrować pogranicza swojej podświadomości i odkrywać własne wewnętrzne przestrzenie oraz nieskończone wymiary umysłu. Dają mu one dostęp do różnych światów, których nie jesteśmy w stanie w pełni zrozumieć lub pojąć wszystkich ich znaczeń. Psychedeliki rozwinęły jego zdolność do poruszania się po świecie, zwiększyły możliwość rozwiązywania problemów oraz pomogły zestawić nowe, ciekawe kombinacje energii i materii. Niektóre z nich dały mu wgląd w wyższe wymiary jestestwa, a inne pokazały mu koszmary straszniejsze niż można opisać lub sobie wyobrazić.

To nie wszystko. Andrew Jones (znów streszczam jego myśli) zafascynowany jest religiami Wschodu, a zwłaszcza hinduizmem. Jak sam mówi, hinduskie duchy i bóstwa są czynnie zaangażowane w prace wymyślania i kreowania nowych form wizualnego wyrazu. On sam chciałby wniknąć w głębszy stopień ich poznania, tak aby móc przedstawić je z właściwą godnością i szacunkiem, na jakie zasługują.

Całej sprawie postanowił przyjrzeć się bliżej portal Lifesitenews.com, który poprosił specjalistów, by przeprowadzili analizę znaków i symboli pojawiających się na świątyni będącej – jakby nie było – katedrą papieską.

Kanadyjskiego pisarza Michaela O’Briena uderzył przede wszystkim brak jakichkolwiek odniesień do chrześcijaństwa. Nie było ani postaci Maryi (choć to jej święto), ani Jezusa Miłosiernego (choć to początek Roku Miłosierdzia), ani nawet krzyża. Były za to morświny, motyle, pszczoły czy wilki. Zdaniem O’Briena, Matka Boża zastąpiona została przez Matkę Ziemię. Jeżeli duchowość ma uratować świat – jak sygnalizowali autorzy spektaklu – to na pewno nie było tam miejsca na duchowość chrześcijańską.

Katolicki pisarz o. George Rutler wyraził z kolei zaniepokojenie przekazem, jaki niosło widowisko na watykańskiej bazylice oraz towarzyszące mu komentarze organizatorów. Wynika z nich, że najważniejszym problemem, który chce się pokazać wiernym w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, są “grzechy przeciwko klimatowi”, a może nawet “zbrodnie przeciwko równowadze ekosystemu”.

Z kolei pisarka Cornelia Ferreira, wykładowczyni akademicka i autorka wielu prac na temat New Age, zauważyła, że wśród ekologicznych treści, które dominowały w prezentacji, znalazły się także symbole okultystyczne oraz obrazy charakterystyczne dla duchowości Nowej Ery (portal Lifesitenews.com szczegółowo charakteryzuje ich ezoteryczne znaczenie). Nie są one bynajmniej przypadkowe. Ferreira przytacza słowa organizatorów tego typu spektakli, że ich celem jest “zmiana świadomości i myślenia” widzów. Według niej:

piękny spektakl światła i dźwięku wprowadza widzów na duchową ścieżkę, która omija racjonalne myślenie i normalny ludzki osąd. Oczywiście to wszystko jest przebrane w strój “zmian klimatycznych”, by „ratować oceany”, „ratować planetę,” „ratować zwierzęta”…

W ekologicznym kontekście dziwi obecność szkieletonów, humanoidów oraz totemicznych bóstw, które pojawiają się w spektaklu mającym obrazować przecież piękno naszej planety.

Michael Hichborn z Instytutu Lepanto, który od 20 lat zajmuje się studiami nad okultyzmem, analizuje kilka z takich obrazów, jakie można było oglądać na Bazylice św. Piotra. Według niego scena, na której widać było połówki ludzkich twarzy, eksponowała tylko jedno oko i była nawiązaniem do Oka Horusa (egipskiego bożka, syna Ozyrysa) – symbolu masonerii, Iluminatów i czarnej magii.

Katolicka publicystka Elizabeth Scalia zachwycała się, że na prezentacji widać było białe gołębie, czyli symbol Ducha Świętego. Tymczasem – jak zauważył Hichborn – w ikonografii chrześcijańskiej Duch Święty w postaci gołębicy zstępuje zawsze z góry i leci do przodu; natomiast w spektaklu gołąb leci od dołu, a właściwie próbuje się unieść, lecz leci do tyłu, jakby go coś ciągnęło w dół. Ponadto światło, które go oświetla, nie idzie z góry (jak na chrześcijańskich obrazach), lecz od dołu. Według Hitchborna, wpisuje się to w tradycję demoniczną, w której diabeł naśladuje Boga, ale w perwersyjny sposób, odwracając symbole i znaczenie.

Jeden z autorów projektu Louie Psihoyos przyznał, że “zielone światło” dla spektaklu dał osobiście sam Franciszek, który zresztą obserwował widowisko ze swego balkonu. Travis Threlkel oświadczył, że nie mógł wprost uwierzyć, jak bardzo Watykan wspierał jego przedsięwzięcie.

Nie tylko on nie może uwierzyć. Widowisko wywarło tak wstrząsające wrażenie na licznych katolikach na całym świecie, że wielu z nich podpisuje się obecnie pod listem protestacyjnym w tej sprawie skierowanym na ręce watykańskiego arcybiskupa Rino Fisichelli (LINK)

Zdania wśród katolickich obserwatorów są podzielone. Jedni uważają, że mieliśmy do czynienia z genialnym, wspaniałym, czarującym, przepięknym, zapierającym dech w piersiach, niezwykłym, magnetycznym, wysublimowanym estetycznie, porywającym widowskiem o przesłaniu uniwersalnym, ekologicznym, humanistycznym i holistycznym. Inni z kolei mówią, że doszło po prostu do profanacji Bazyliki św. Piotra.

Kto ma rację? Możecie przekonać się, Państwo, sami. Oto link do fragmentów spektaklu z komentarzami Lifesitenews.com:

Wróć do „Wiadomości, polityka, NWO, praktyki spiskowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość