Strona 1 z 1

Lynn Mc Taggart - Więź

: 11 paź 2016, 1:21
autor: Sparklight (restored)
Ostatnio przyszła do mnie taka heretycka myśl: A co, jeśli to, co jesz i czy chodzisz na siłownię nie ma nic wspólnego ze zdrowiem ?

Weźmy przykład z Japonii. Japończycy jako naród fascynują lekarzy naukowców, ponieważ są takim pozornym paradoksem: mają najniższy wskaźnik chorób serca na świecie, pomimo tego, że palenie tytoniu - jeden z najsilniejszych czynników ryzyka - jest niemal powszechne wśród japońskich mężczyzn.


Dane co do Japończyków w statystykach długowieczności zawstydzić mogą wszystkie nasze oczekiwania dotyczące tego, co jest wymagane, aby żyć długo i zdrowo. Kraj produkuje największą na świecie liczbę stulatków. Obecnie zgłoszonych jest 40000 osób, które osiągnęły setne urodziny, a wielu z nich to palacze.

“Przeszczepione” wyniki

Epidemiologoczne dane dotyczące szczepień społeczeństw są szczególnie pouczające, gdyż pokazją pewne prawodłowości na konkretnej grupie społecznej w obliczu głębokiego przewrotu społecznego, kulturalnego, lub suplementacji. Len Symes i Ruell Stallones, dwóch profesorów epidemiologii w Szkole Zdrowia Publicznego w Berkeley, zdecydowało się na studia właśnie nad tą problematyką, analizując ryzyko chorób serca, a także czynniki dietetyczne i każdą zmianę społeczną w puli 12000 ludzi, podzielonych między tych, którzy pozostali w Japonii i dwie grupy, które wyemigrowały na Hawaje lub do północnej Kalifornii.

Stallones był ciekaw, czy Japończycy mieli niskie wskaźniki chorób serca w swoim kraju z powodu ich diety o niskiej zawartości tłuszczu, i czy to sie zmieniło, gdy przyjęli typową burger-and-frytki dietę amerykańską. Symes był zafascynowany badaniem czynnika społecznego: czy przenosiny do innych krajów i kultur było tak destabilizujące, że powodowało chorobę serca.

Wyniki były zadziwiające. Poziom chorób serca wśród japońskich mężczyzn przybywających do Kalifornii był pięć razy większy niż tempo zachorowań wśród tych, którzy pozostali w Japonii, a wskaźniki wśród tych, którzy wyemigrowali na Hawaje były w połowie drogi między nimi.

To sygnał, że imigracja nie powoduje automatycznie chorób serca. Jednak wyniki okazały się całkowicie niezależne od któregokolwiek z typowych czynników rzekomych ryzyka chorób serca, takich jak palenie tytoniu, wysokie ciśnienie krwi, dieta, lub poziom cholesterolu. W rzeczywistości pośród badanej japońskiej populacji była najwyższa liczba palaczy i jednocześnie najniższy odsetek chorób serca.

O dziwo ten trend pojawił się również niezależnie od jakichkolwiek zmian w diecie. Cokolwiek Japończycy jedli - czy tofu i sushi czy Big Mac i frytki - nie miało to wpływu na ich skłonności do chorób serca.

Więzi, które leczą .

Zmiany w zwyczajach żywieniowych nie dają różnicy, jeśli chodzi o choroby serca, czy rodzaj społeczeństwa do którego sie przenosili . Najbardziej tradycyja grupa japońskich Amerykanów miała wyższą częstość występowania ataku serca nawet od ich kolegów z "otwartego" domu japońskiego podczas gdy wśród tych, którzy przyjęłli styl życia zachodniej przebojowości zwiększyli częstość występowania ataku serca od trzech do pięciu razy. Różnice te nie mogą być zaliczane do jednego z typowych czynników ryzyka, takich jak diety.

Osoby z sieci społecznych i pomocy społecznej, były chronione przed chorobami serca, niezależnie od tego, czy paliły lub cierpiały na wysokie ciśnienie krwi.

Mobilność społeczna - wykluczenie się poza własną kulturę i utrata tej więzi powodowała choroby.

Atak serca

Zachodnie nastawienie człowieka-samego-dla-siebie , zwłaszcza w amerykańskim społeczeństwie, może okazać się zabójcza dla nas, szczególnie w naszych sercach. Liczne badania pokazują, że ludzie, którzy są skupieni na sobie, cyniczni, i wrogo nastawieni do świata - są bardziej narażeni na śmierć z powodu ataku serca.

Ekspert od serca, dr Dean Ornish, na przykład, odkrył niezwykłe statystyki: wszystkie zwykłe czynniki ryzyka chorób serca - palenie, otyłość, siedzący tryb życia i dieta wysokotłuszczowa -. stanowią zaledwie podstawę dla połowy wszystkich chorób serca !

Każdy tak zwany czynnik ryzyka, styl życia, obwołane przez środowisko medyczne, że leżą u progu chorób układu sercowo-naczyniowego mniej wpływa na zawał serca niż zwykła izolacja od innych ludzi, od naszych własnych uczuć, a także od tzw "wyższej mocy"

W tym sensie, choroby serca powinny być rozpatrywane głównie jako choroby emocjonalnej alienacji.

Ogromna liczba badań ujawnia że źródłem stresu i ostatecznie choroby jest poczucie izolacji ,a najbardziej toksyczne ze wszystkiego to obecna tendencja, nastawiania ludzi przeciwko innym.

Potrzeba wyjścia poza granice samych siebie jako jednostek ,powrotu do więzi z grupą jest pierwotna i niezbędna dla człowieka i okazuje się kluczowym wyznacznikiem tego, czy mamy pozostać zdrowym czy zachorować, nawet tego, czy żyjemy czy umieramy.

WIĘŹ jest bardziej istotna dla nas, niż jakikolwiek program diety i ćwiczeń, bo chroni nas przed najgorszymi toksynami i największymi przeciwnościami. Więź którą mamy w grupie jest najbardziej podstawową potrzebą jaką mamy, ponieważ generuje ona nasz najbardziej autentyczny stan istnienia, i ilustruje najpotężniejszą potrzebę jaką mamy: przynależności.

Lynn Mc Taggart
(tłumaczenie artykułu z
http://www.lynnemctaggart.com/blog/232- ... do-with-it )